کوفته تبریزی


کوفته تبریزی,
کوفته ها از هر نوعش که باشند، اصلیتی ایرانی دارند؛ خوش خوراکند و خوش طعم و البته درست کردنشان کمی به کدبانوی منزل زحمت می دهد اما این همه به زحمتش می ارزد. فراهم آوردن مواد اولیه کوفته تبریزی نیز چندان دشوار نیست پس دست به کار شوید. مدت پخت غذا، یک ساعت است.
مواد لازم (برای چهار نفر):
▪ گوشت بدون چربی: نیم کیلو،
▪ آرد نخودچی: ۲۵۰ گرم،
▪ تخم مرغ: ۴عدد،
▪ پیاز سرخ کرده: ۴ قاشق سوپ خوری،
▪ تخم مرغ پخته شده سفت: ۴ عدد،
▪ گردو خرد شده: ۲۵۰ گرم،
▪ نمک و فلفل به اندازه استاندارد و دلخواه.
● شیوه پخت:
تخم مرغ ها را در ظرفی می شکنیم، کمی نمک و فلفل می زنیم و آردنخودچی را به آن می افزاییم. زعفران در آب حل شده را به مایه اضافه می کنیم. سپس یک لیوان آب جوش به همراه گوشت چرخ کرده را درون مایه ریخته و خوب ورز می دهیم. بعد پیاز سرخ کرده را با زردچوبه مخلوط می کنیم و بعد از اضافه کردن ۵ تا ۶ لیوان آب و کمی نمک و فلفل، روی آتش می گذاریم تا جوش بیاید. از مایه داخل یک پیاله کوچک پر می کنیم و وسط مایه را گود کرده و یک دانه تخم مرغ سفت و کمی آلوقیسی و پیاز سرخ کرده و گردوی خرد شده وسط مایه می گذاریم و روی کوفته را جمع می کنیم به طوری که تمام مواد داخل کوفته بماند بعد کوفته را با دست صاف کرده تا کاملاً گرد و منظم شود. (کدبانوی تبریزی گاه سلیقه حیرت آوری از خود نشان می دهد به این شکل که کوفته را معمولاً به بزرگی یک پرتقال درشت درست می کند به طوری که یک جوجه درون آن جای می دهد.)
در هر حال موادی که مایلیم داخل کوفته بریزیم باید کاملاً در کوفته پوشیده بماند. کوفته های کوچکتر را وقتی آب و پیاز جوش آمد درون آن می اندازیم در عین حال باید کوفته بزرگ را داخل پارچه پیچیده و سرپارچه را گره زد و با همان پارچه داخل آب پیاز انداخت.
سپس در ظرف را می بندیم و می گذاریم آهسته بجوشد دو لیوان آب برای پخت کوفته ها کافی است، ممکن است کمی رب گوجه فرنگی هم به آب بیفزاییم . (در صورت تمایل می توانیم از سبزی های معطر نظیر تره، جعفری، شبت، مرزه، نعناع و ترخون در زمان پخت کوفته استفاده کنید). کوفته ها که پخت از درون پارچه بیرون آورید و با پیاز و تربچه تزیین کنید. کوفته تبریزی را با لپه هم می شود تهیه کرد در این صورت ۲۵۰ گرم لپه را می پزیم تا حدی که تقریباً له شود سپس با گوشت چرخ کرده، مخلوط می کنیم. در این صورت نصف لیوان آب در مایه می ریزیم.
روزنامه جوان


 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه